We are welcoming you at the Colorado Convention Center in Denver, CO. The Full MHV/2022 Program is Provided Below:

March 1, 2022: Day 1

8:00-9:00   Breakfast + Opening Remarks  Video

9:00-11:00 Main Program (Video Streaming 1: DASH and Clients/Deployment)​

  1. “Behind the Scene: Delivering 4K Olympics Games”, Derik Yarnell (Comcast), Grant McGilvray (NBCUniversal) Video|Slides

  2. “Overview of the DASH-HLS Interoperability Specification, 2021 Edition”, Zachary Cava (Disney Streaming) Video|Slides

  3. “Session-Based DASH Streaming: A new MPEG standard for customizing DASH streaming per session”, Iraj Sodagar (Tencent America); Alex Giladi (Comcast) Video|Slides

  4. “Latest Advances in the Development of the Open-Source Player dash.js”, Daniel Silhavy, Stefan Pham, Stefan Arbanowski, Stephan Steglich (Fraunhofer FOKUS); Bjoern Harrer (Deutsche Telekom AG) Video|Slides

  5. "On Multiple Media Representations and CDN Performance", Yuriy Reznik, Thiago Teixeira, Robert Peck (Brightcove, Inc.) Video|Slides

  6. “Video Streaming Engineering: Our Industry Learns from Failure”, David Hassoun, Jun Heider (Dolby Labs) Video|Slides

11:00-11:20 Break

11:20-11:40 KEYNOTE: Jaime Miles, VP Video Infrastructure (VIPER), Comcast Corporation Video|Slides

11:40-13:20 Main Program (Video Streaming 2: Networking and Analytics)

  1. “CMCD at Work with Real-Time, Real-World Data”, Will Law (Akamai); Sean McCarthy (ViacomCBS) Video|Slides

  2. “Delivering the Metaverse using Erasure Codes”, Michael Luby (BitRipple, Inc) Video|Slides

  3. “Take the Red Pill for H3 and See How Deep the Rabbit Hole Goes”, Minh Nguyen, Christian Timmerer (Alpen-Adria Universität Klagenfurt); Stefan Pham, Daniel Silhavy (Fraunhofer FOKUS); Ali C. Begen (Ozyegin University / Networked Media) Video|Slides

  4. “VideoAI : Realizing the Potential of Media Analytics”, Faisal Ishtiaq (Comcast, Applied AI & Discovery); Kerry Zinger (Comcast Technology Solutions) Video|Slides

  5. “Multimedia Streaming Analytics: Quo Vadis?", Cise Midoglu (Simula Metropolitan Center for Digital Engineering); Mariana Avelino, Shri Hari Gopalakrishnan, Stefan Pham (Fraunhofer FOKUS); Pål Halvorsen (Simula Metropolitan Center for Digital Engineering) Video|Slides

13:20-14:40 Lunch

14:40-18:00 Start-ups Discovery Session

18:00-22:00 Happy Hour (sponsored by Comcast and DASH-IF) + Welcome Reception Party (featuring DJ Reelup's "From Jazz to Junglist" exclusive set)

March 2, 2022: Day 2

8:00-9:00    Breakfast

9:00-9:40    Emmy Tutorial 1: “Introduction to MPEG DASH” (Thomas Stockhammer, Qualcomm) Video|Slides

9:40-10:00  KEYNOTE: Madeleine Noland, President, Advanced Television Systems Committee Inc. Video|Slides

10:00-11:00 Main Program (Video Coding 1: Updates on Standards and Video Codecs)​

  1. “Video Codec Licensing Landscape”, Carter Eltzroth (Helikon); Jud Cary (CableLabs) Video|Slides

  2. “Update on the Emerging Versatile Video Coding (VVC) Standard and its Applications”, Benjamin Bross (Fraunhofer Heinrich Hertz Institute); Mathias Wien, Jens-Rainer Ohm (RWTH Aachen); Gary J. Sullivan (Microsoft Research); Yan Ye (Alibaba) Video|Slides

  3. “Coding Tool Research for Next Generation AOM Coding Standard”, Zhijun Lei (Meta Platforms Inc.) Video|Slides

11:00-11:40 1st Poster session

  1. “Deploying the ITU-T P.1203 QoE Model in the Wild and Retraining for New Codecs”, Werner Robitza (AVEQ GmbH); Rakesh Rao Ramachandra-Rao, Steve Göring (TU Ilmenau); Alexander Dethof (AVEQ GmbH); Alexander Raake (TU Ilmenau)

  2. “Porting BQM Perceptual Video Quality Measure to Hardware”, Sergey Pyko, Boris Filipov, Tamar Shoham, Dror Gill, Nikolay Terterov, Alexander Ivanov, Vadim Demidov (Beamr)

  3. “Sustainable OTT Video Distribution Powered by 5G-Multicast/Unicast Delivery and Versatile Video Coding”, Thibaud Biatek (ATEME); Edouard François (InterDigital); Cedric Thienot (Enensys Technologies); Wassim Hamidouche (IETR)

  4. “Delivering Universal TV Services in a Multi-Network and Multi-Device World with DVB-I”, Christophe Burdinat, Thibaud Biatek, Mickael Raulet (ATEME); Patrice Angot, Philippe Gonon (Viaccess-Orca); Cedric Thienot (Enensys Technologies); Wassim Hamidouche (IETR); Pascal Perrot, Julien Lemotheux (Orange)

  5. “Perceptual modeling for banding detections”, Hojatollah Yeaganeh (SSIMWAVE); Zhou Wang (University of Waterloo, SSIMWAVE)

  6. “Fast and Effective AI Approaches for Video Quality Improvement”, Marco Bertini, Leonardo Galteri, Lorenzo Seidenari, Tiberio Uricchio, Alberto Del Bimbo (Univ. di Firenze - MICC / Small Pixels)

  7. “Microservices for Multimedia: Video Encoding”, Frank San Miguel, Naveen Mareddy, Anush Krishna Moorthy, Xiaomei Liu (Netflix Inc.)

  8. “Standards Based End-to-End Metadata Transport for Live Production Workflows”, Kent Terry (Dolby Laboratories)

  9. “A Novel Approach to Testing Seamless Audio & Video Playback in CTA WAVE”, Bob Campbell, Yan Jiang (Eurofins Digital Testing)

  10. “Machine Learning Assisted Real-time Video-QoE Estimation Technique for Encrypted Video Traffic”, Raza Ul Mustafa, Christian Esteve Rothenberg (University of Campinas)

11:40-12:40 Main Program (Video Coding 2: Tools and Optimizations)

  1. “HDR Video Coding with MPEG-5 LCEVC”, Amaya Jiménez-Moreno, Lorenzo Ciccarelli, Rick Clucas, Simone Ferrara (V-Nova) Video|Slides

  2. “VVC in the Cloud and Browser Playback – It Works”, Adam Wieckowski, Gabriel Hege, Christian Lehmann, Benjamin Bross, Detlev Marpe (Fraunhofer Heinrich Hertz Institute); Christian Feldmann, Martin Smole (Bitmovin) Video|Slides

  3. “Optimizing Real-Time Video Encoders with ML”, Nelson Francisco, Julien Le Tanou (MediaKind) Video|Slides

12:40-13:00 Demo Short Talks Video

13:00-14:20 Lunch

14:20-15:40 Main program (Video Streaming 3: Networking and Visual Quality)

  1. “Network Congestion Control and its Impact on Video Streaming QoE”, Ravid Hadar, Michael Schapira (Compira Labs) Video|Slides

  2.  “Improving Streaming Quality and Bitrate Efficiency with Dynamic Resolution Selection”, Xavier Ducloux, Patrick Gendron, Thierry Fautier (Harmonic) Video|Slides

  3. “Incapable Capabilities - Less is More”, Thomas Stockhammer (Qualcomm); Cyril Concolato (Netflix) Video|Slides

  4. “Evaluation of MPEG-5 Part 2 (LCEVC) for Live Gaming Video Streaming Applications”, Nabajeet Barman (Kingston University); Steven Schmidt, Saman Zadtootaghaj (TU Berlin); Maria Martini (Kingston University) Video|Slides

15:40-16:20 Emmy Tutorial 2: “Introduction to ISO-BMFF (fMP4) and CMAF” (Cyril Concolato, Netflix) Video|Slides

16:20-17:00 Continuing: 1st Poster session

  1. “Deploying the ITU-T P.1203 QoE Model in the Wild and Retraining for New Codecs”, Werner Robitza (AVEQ GmbH); Rakesh Rao Ramachandra-Rao, Steve Göring (TU Ilmenau); Alexander Dethof (AVEQ GmbH); Alexander Raake (TU Ilmenau)

  2. “Porting BQM Perceptual Video Quality Measure to Hardware”, Sergey Pyko, Boris Filipov, Tamar Shoham, Dror Gill, Nikolay Terterov, Alexander Ivanov, Vadim Demidov (Beamr)

  3. “Sustainable OTT Video Distribution Powered by 5G-Multicast/Unicast Delivery and Versatile Video Coding”, Thibaud Biatek (ATEME); Edouard François (InterDigital); Cedric Thienot (Enensys Technologies); Wassim Hamidouche (IETR)

  4. “Delivering Universal TV Services in a Multi-Network and Multi-Device World with DVB-I”, Christophe Burdinat, Thibaud Biatek, Mickael Raulet (ATEME); Patrice Angot, Philippe Gonon (Viaccess-Orca); Cedric Thienot (Enensys Technologies); Wassim Hamidouche (IETR); Pascal Perrot, Julien Lemotheux (Orange)

  5. “Perceptual modeling for banding detections”, Hojatollah Yeaganeh (SSIMWAVE); Zhou Wang (University of Waterloo, SSIMWAVE)

  6. “Fast and Effective AI Approaches for Video Quality Improvement”, Marco Bertini, Leonardo Galteri, Lorenzo Seidenari, Tiberio Uricchio, Alberto Del Bimbo (Univ. di Firenze - MICC / Small Pixels)

  7. “Microservices for Multimedia: Video Encoding”, Frank San Miguel, Naveen Mareddy, Anush Krishna Moorthy, Xiaomei Liu (Netflix Inc.)

  8. “Standards Based End-to-End Metadata Transport for Live Production Workflows”, Kent Terry (Dolby Laboratories)

  9. “A Novel Approach to Testing Seamless Audio & Video Playback in CTA WAVE”, Bob Campbell, Yan Jiang (Eurofins Digital Testing)

  10. “Machine Learning Assisted Real-time Video-QoE Estimation Technique for Encrypted Video Traffic”, Raza Ul Mustafa, Christian Esteve Rothenberg (University of Campinas)

18:00-22:00 Social Event + Video Blogs Award Ceremony (Meow Wolf Denver)

March 3, 2022: Day 3

8:00-9:00    Breakfast

9:00-9:40   Emmy Tutorial 3: “Advertisement and content replacement ecosystem: SCTE 35, ESNI, and ESAM” (Steven Riedl, Pluto TV) Video|Slides

9:40-10:00 KEYNOTE: Thierry Fautier, Vice President of Video Strategy, Harmonic Video|Slides

10:00-11:00 Main Program (Video Streaming 4: Deployment + Low Latency)

  1.  “Extend CMAF Usage for Large Scale Video Delivery”, Lucas Gregory, Khaled Jerbi, Mickael Raulet, Eric Toullec    (ATEME) Video|Slides

  2.  “Performance-under-Privacy: Delivering Commercial Streaming Content in a Privacy-First World”, Will Law (Akamai)​ Video|Slides

  3. "Super-Resolution Based Bitrate Adaptation for HTTP Adaptive Streaming for Mobile Devices”, Minh Nguyen, Ekrem Çetinkaya, Hermann Hellwagner, Christian Timmerer (Alpen-Adria Universität Klagenfurt) Video|Slides  

11:00-11:40 2nd Poster session

  1. “Live OTT Services Delivery with Ad-Insertion using VVC, CMAF-LL and ROUTE: an End-to-End Chain”, Thibaud Biatek, Mohsen Abdoli, Christophe Burdinat, Eric Toullec, Lucas Gregory, Mickael Raulet (ATEME)

  2. “Efficient Bitrate Ladder Construction for Live Video Streaming”, Vignesh Menon, Hadi Amirpour, Mohammad Ghanbari, Christian Timmerer (Alpen-Adria Universität Klagenfurt)

  3. “RICHTER: Hybrid P2P-CDN Architecture for Low Latency Live Video Streaming”, Reza Farahani, Hadi Amirpour, Farzad Tashtarian (Alpen-Adria Universität Klagenfurt); Abdelhak Bentaleb (National University of Singapore); Christian Timmerer, Hermann Hellwagner (Alpen-Adria-Universität Klagenfurt); Roger Zimmermann (National University of Singapore)

  4. “ABR-Aware Prefetching Methods in P2P”, Hiba Yousef (Lumen); Jean Le Feuvre (Telecom Paris); Alexandre Storelli (Lumen)

  5. “Marrying WebRTC and DASH for Interactive Streaming”, Julia Kenyon (Phenix RTS); Thomas Stockhammer (Qualcomm); Ali C. Begen (Ozyegin University / Networked Media); Ofer Shem Tov (Edgecast); Louay Bassbouss, Daniel Silhavy (Fraunhofer FOKUS)

  6. The Benefits of Server Hinting When DASHing or HLSing”, May Lim (National University of Singapore); Mehmet N. Akcay (Ozyegin University); Abdelhak Bentaleb (National University of Singapore); Ali C. Begen (Ozyegin University / Networked Media); Roger Zimmermann (National University of Singapore)

  7. “Video streaming using Light-Weight Transcoding and In-Network Intelligence”, Alireza Efranian, Hadi Amirpour, Farzad Tashtarian, Christian Timmerer, Hermann Hellwagner (Alpen-Adria Universität Klagenfurt)

  8. "Using CMAF to deliver High Resolution Immersive Video with Ultra-low End to End Latency for Live Streaming", Andrew Zhang, Xiaomin Chen, Ying Luo, Anna Qingfeng Li, William Cheung (Intel Corp.)

  9. “EpochSegmentSync: Inter-Encoder Synchronisation for Adaptive Bit-Rate Streaming Head-ends”, Rufael Mekuria, Roberto Ramos, Jamie Fletcher, Mark Ogle, Arjen Wagenaar, Dirk Griffioen, Boy van Dijk, Dimitry Andric (Unified Streaming)

  10. “CAdViSE or How to Find the Sweet Spots of ABR Systems”, Babak Taraghi (Alpen-Adria-Universität Klagenfurt); Abdelhak Bentaleb (National University of Singapore); Christian Timmerer (Alpen-Adria-Universität Klagenfurt); Roger Zimmermann (National University of Singapore); Hermann Hellwagner (Alpen-Adria-Universität Klagenfurt)

  11. “Multi-buffer AVX-512 accelerated parallelization of CBCS common encryption mode”, Marcel Cornu, Mark Jewett, Sumit Mohan (Intel); Romain Bouqueau (GPAC); Tomasz Kantecki, Gordon Kelly (Intel); Jean Le Feuvre (Telecom Paris); Alex Giladi (Comcast)

11:40-13:40 Main Program (Video Coding 3: Visual Quality)

  1. “Novel Temporal Masking Framework for Perceptually Optimized Video Coding”, Dan Grois, Alex Giladi (Comcast); Praveen Kumar Karadugattu, Niranjankumar Balasubramanian (Multicoreware, Inc) Video|Slides

  2. “Revisiting Bjontegaard Delta Bitrate (BD-BR) Computation for Codec Compression Efficiency Comparison”, Nabajeet Barman (Brightcove); Maria G Martini (Kingston University); Yuriy Reznik (Brightcove) Video|Slides

  3. Hybrid Linear Encoding - AKA Remote Worker”, Davide Gandino (Sky) Video|Slides

  4. “AV1 film grain synthesis tool”, Andrey Norkin (Netflix) Video|Slides

  5. “Quality Assessment of Video with Film Grain”, Hojatollah Yeaganeh (SSIMWAVE); Zhou Wang (University of Waterloo, SSIMWAVE) Video|Slides

  6. “CAMBI: Introduction and Latest Advances”, Mariana Afonso, Joel Sole, Lukáš Krasula, Zhi Li (Netflix); Pulkit Tandon (Stanford University) Video|Slides

13:40-15:00 Lunch

15:00-17:00 Main program (Video Streaming 5: Content Discovery/Distribution, Immersive Technologies and Low Latency)

  1.   “Enabling the Immersive Display – a New Paradigm for Content Distribution”, Arianne T. Hinds (Tencent USA) Video|Slides

  2.  “A Standards-Based Framework for Real-Time Media in Immersive Scenes”, Imed Bouazizi, Thomas Stockhammer (Qualcomm) Video|Slides

  3.  “Improving Content Discovery and Viewer Engagement with AI”, Martin Prins (Media Distillery) Video|Slides

  4.  “SCTE-224 and Channel Variants for a Streamlined Content Delivery”, Walid Hamri (Sinclair Broadcast Group); Jean Macher (Harmonic) Video|Slides

  5. “Low Encoding Overhead Ultra Low Latency Streaming via HESP Through Sparse Initialization Streams”, Pieter-Jan Speelmans (THEO Technologies) Video|Slides

  6. “How Innovations in ASIC Architectures and Novel Design Approaches Power Tomorrow’s Video Networks”, Avinash Ramachandran (Xilinx) Video|Slides

17:00-17:10 Closing Remarks Video|Slides

17:10-17:50 Continuing: 2nd Poster session 

  1. “Live OTT Services Delivery with Ad-Insertion using VVC, CMAF-LL and ROUTE: an End-to-End Chain”, Thibaud Biatek, Mohsen Abdoli, Christophe Burdinat, Eric Toullec, Lucas Gregory, Mickael Raulet (ATEME)

  2. “Efficient Bitrate Ladder Construction for Live Video Streaming”, Vignesh Menon, Hadi Amirpour, Mohammad Ghanbari, Christian Timmerer (Alpen-Adria Universität Klagenfurt)

  3. “RICHTER: Hybrid P2P-CDN Architecture for Low Latency Live Video Streaming”, Reza Farahani, Hadi Amirpour, Farzad Tashtarian (Alpen-Adria Universität Klagenfurt); Abdelhak Bentaleb (National University of Singapore); Christian Timmerer, Hermann Hellwagner (Alpen-Adria-Universität Klagenfurt); Roger Zimmermann (National University of Singapore)

  4. “ABR-Aware Prefetching Methods in P2P”, Hiba Yousef (Lumen); Jean Le Feuvre (Telecom Paris); Alexandre Storelli (Lumen)

  5. “Marrying WebRTC and DASH for Interactive Streaming”, Julia Kenyon (Phenix RTS); Thomas Stockhammer (Qualcomm); Ali C. Begen (Ozyegin University / Networked Media); Ofer Shem Tov (Edgecast); Louay Bassbouss, Daniel Silhavy (Fraunhofer FOKUS)

  6. The Benefits of Server Hinting When DASHing or HLSing”, May Lim (National University of Singapore); Mehmet N. Akcay (Ozyegin University); Abdelhak Bentaleb (National University of Singapore); Ali C. Begen (Ozyegin University / Networked Media); Roger Zimmermann (National University of Singapore)

  7. “Video streaming using Light-Weight Transcoding and In-Network Intelligence”, Alireza Efranian, Hadi Amirpour, Farzad Tashtarian, Christian Timmerer, Hermann Hellwagner (Alpen-Adria Universität Klagenfurt)

  8. "Using CMAF to deliver High Resolution Immersive Video with Ultra-low End to End Latency for Live Streaming", Andrew Zhang, Xiaomin Chen, Ying Luo, Anna Qingfeng Li, William Cheung (Intel Corp.)

  9. EpochSegmentSync: Inter-Encoder Synchronisation for Adaptive Bit-Rate Streaming Head-ends”, Rufael Mekuria, Roberto Ramos, Jamie Fletcher, Mark Ogle, Arjen Wagenaar, Dirk Griffioen, Boy van Dijk, Dimitry Andric (Unified Streaming)

  10. “CAdViSE or How to Find the Sweet Spots of ABR Systems”, Babak Taraghi (Alpen-Adria-Universität Klagenfurt); Abdelhak Bentaleb (National University of Singapore); Christian Timmerer (Alpen-Adria-Universität Klagenfurt); Roger Zimmermann (National University of Singapore); Hermann Hellwagner (Alpen-Adria-Universität Klagenfurt)

  11. “Multi-buffer AVX-512 accelerated parallelization of CBCS common encryption mode”, Marcel Cornu, Mark Jewett, Sumit Mohan (Intel); Romain Bouqueau (GPAC); Tomasz Kantecki, Gordon Kelly (Intel); Jean Le Feuvre (Telecom Paris); Alex Giladi (Comcast)

18:00-19:00 Happy Hour (sponsored by Amazon)

Denver_3.jpg
Denver_5.jpeg
Denver_6.jpeg
Denver_1.jpeg